Pomen svobode med hladno vojno v luči proze Andrzeja Bobkowskega v zvezi z Gvatemalo
DOI:
https://doi.org/10.4312/ars.15.2.31-47Ključne besede:
svoboda, Bobkowski, hladna vojna, transkulturnostPovzetek
Poljski pisatelj Andrzej Bobkowski (1913–1961), ki se je sam označeval za »vandala svobode«, je postumno nesporno zaslovel in dosegel naklonjenost poljskih bralcev. V Gvatemali pa je znan predvsem kot tisti »Querido Bob«, ki je iznašel Guatemala Hobby Shop. Bobkowski si je Gvatemalo izbral za svoj dom, zato da je ubranil svoj čut za individualizem in dostojanstvo, ki ju je spodkopalo razočaranje nad odzivom Evrope na nacizem in komunizem. S pisateljeve perspektive je bil beg iz Evrope na splošno in posebej iz Druge poljske republike način, kako ohraniti svobodo pred okamnelimi psevdovrednotami stare celine, ki je padla na preizkusu druge svetovne vojne. Bobkowski je, predvsem v esejih »Na tyłach« (Za fronto, 1949) in »Pytania dzikich ludzi« (Vprašanja divjakov, 1951), Evropo primerjal z Gvatemalo ali celotno Srednjo Ameriko. Svoje življenje v Gvatemali in obširno razmišljanje o svetu v 50. letih pa je popisal predvsem v delu »Notatnik modelarza« (Modelarjev dnevnik) in pismih materi. Članek raziskuje, kako je Querido Bob razumel pomen svobode in kako je konfrontiral podedovano paradigmo idej z gvatemalskim okoljem in družbo, ki se sooča z lastnimi izzivi.
Prenosi
Literatura
Applebaum, A., Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe 1944-1956, New York 2012.
Bobkowski, A., Coco de Oro, Lublin 1998.
Bobkowski, A., Tobie zapisuję Europę. Listy do Jarosława Iwaszkiewicza (ed. Zieliński, J.), Warszawa 2009a.
Bobkowski, A., Ikkos i Sotion oraz inne szkice, Warszawa 2009b.
Bobkowski, A., Pytania dzikich ludzi. “Kultura” 50, Paris 1951.
Buntownik. Cyklista. Kosmopolak. O Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości (ed. Klejnocki, J.; St. Kowalczyk, A.), Warszawa 2011.
Castaneda, J., Utopia Unarmed. The Latin Left after the Cold War, New York 1994.
Davies, N., God’s Playground: A History of Poland: 1795 to the Present, Oxford 2005.
Dybel, Pawel, The Roots of Polish National Identity, http://info-poland.icm.edu.pl/classroom/roots.html [accessed 07.06.2021]
Franco, J., The Decline and Fall of the Lettered City. Latin America in the Cold War, Cambridge 2002.
Giedroyć, J., Bobkowski Andrzej. Listy 1946–1961 (ed. Zieliński, J.), Warszawa 1997.
Gosk, H., “Emocje Bobkowskiego”, in: Buntownik. Cyklista. Kosmopolak. O Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości (ed. Klejnocki, J., St. Kowalczyk, A.), Warszawa 2011, p. 98-107.
Kaliszewski, W., Andrzej Bobkowski 2003, 27.10.1913-26.06.1961, https://culture.pl/en/artist/andrzej-bobkowski [02.08.2021]
Kemp-Welch, T., “Dethroning Stalin: Poland 1956 and its Legacy”, Europe-Asia Studies 58, p. 1261–84.
Kowalczyk, A. St., “Bobkowski, Gwatemala, ethos mieszczański”, in: Buntownik. Cyklista. Kosmopolak. O Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości (ed. Klejnocki, J., St. Kowalczyk, A.), Warszawa 2011, p. 197-213.
Nowak, M., On an Electric Arc: Andrzej Bobkowski Writing (trans. Mikołaj Golubiewski), Berlin 2020.
Sambor, M., “Uwagi o prozie beletrystycznej”, in: Literatura polska na obczyźnie 1940-1960 (ed. Terlecki, T.), London 1964.
Terlecki, T., Spotkania ze swoimi, Wrocław 1999.
Wandycz, P., The Price of Freedom. A History of East Central Europe from the Middle Ages to the Present, London and New York 1992.
Zimand R., Wojna i spokój, [in:] Wojna i spokój. Szkice trzecie, Londyn 1984.
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorske pravice (c) 2021 Anna Szczepan-Wojnarska

To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji, ki želijo, da se njihov članek objavi v reviji, se strinjajo z naslednjimi pogoji:
- Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega članka, ki bo predvidoma izšel v reviji Ars & Humanitas v okviru Znanstvene založbe Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, 1000 Ljubljana) z navedbo mojega avtorstva z imenom in priimkom. O likovno-grafični in tehnični opremi dela ter o pogojih njegovega trženja odloča založnik.
- Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da na njem ne obstajajo pravice tretjih oseb in da z njim niso kršene kakšne druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter mu povrnil škodo in stroške.
- Avtorji obdržijo materialne avtorske pravice ter založniku priznajo pravico do prve izdaje članka z licenco Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License (priznanje avtorstva in deljenje pod istimi pogoji). To pomeni, da se tako besedilo, slike, grafi in druge sestavine dela lahko prosto distribuirajo, reproducirajo, uporabljajo, priobčujejo javnosti in predelujejo, pod pogojem, da se jasno in vidno navede avtorja in naslov tega dela in da se v primeru spremembe, preoblikovanja ali uporabe tega dela v svojem delu, lahko distribuira predelava le pod licenco, ki je enaka tej.
- Avtorji lahko sklenejo dodatne ločene pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja ali med njim lahko avtorji delo objavijo na spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svojih spletnih straneh), k čemur jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela.