The aesthetic experience of the Taekwondo athlete
DOI:
https://doi.org/10.4312/ars.6.1.107-115Ključne besede:
estetska izkušnja, taekwon-do, športnikPovzetek
Članek je del širše raziskave v okviru doktorske disertacije s področja športnih znanosti na Fakulteti za šport Univerze v Portu na Portugalskem. Omenjena raziskava proučuje »gibanje telesa« in estetsko izkušnjo taekwon-do športnika med borbo in izvajanjem tehnike poomsae ter estetsko vrednost, lastno temu športu. Telo skozi igro ustvarja lepe vzvišene oblike, v času in prostoru za rekreacijo deluje kot estetski objekt. Športniki si prizadevajo preseči svoje omejitve, da bi izvedli čim lepše, zahtevnejše in natančnejše gibe, njihova izpolnitev in športnikovo samopriznanje pa postaneta vir estetske izkušnje. Trdimo, da estetski užitek, ki ga doživlja taekwon-do športnik, izhaja iz celovitega prepleta odnosov, ki združujejo med drugim občutek strahu, žalosti, negotovosti, tveganja, zmage, mehkobe, miline in agresije in ki vzbujajo hkrati privlačnost in navdušenje. Članek se sklene s trditvijo, da se taekwon-do športnik, ko med tekmo udari po glavi svojega nasprotnika, ko izvaja skladno zaporedje poomsae ali precizno tehniko, s katero bo prelomil kos lesa, sooča z izjemno lepoto, ki ga vključuje in izpolnjuje.Prenosi
Podatki o prenosih še niso na voljo.
Prenosi
Objavljeno
11.07.2012
Kako citirati
Cardozo Coelho, R. ., Kreft, L. ., & Lacerda, T. . (2012). The aesthetic experience of the Taekwondo athlete. Ars & Humanitas, 6(1), 107–115. https://doi.org/10.4312/ars.6.1.107-115
Številka
Rubrike
Študije
Licenca
Avtorji, ki želijo, da se njihov članek objavi v reviji, se strinjajo z naslednjimi pogoji:
- Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega članka, ki bo predvidoma izšel v reviji Ars & Humanitas v okviru Znanstvene založbe Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, 1000 Ljubljana) z navedbo mojega avtorstva z imenom in priimkom. O likovno-grafični in tehnični opremi dela ter o pogojih njegovega trženja odloča založnik.
- Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da na njem ne obstajajo pravice tretjih oseb in da z njim niso kršene kakšne druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter mu povrnil škodo in stroške.
- Avtorji obdržijo materialne avtorske pravice ter založniku priznajo pravico do prve izdaje članka z licenco Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License (priznanje avtorstva in deljenje pod istimi pogoji). To pomeni, da se tako besedilo, slike, grafi in druge sestavine dela lahko prosto distribuirajo, reproducirajo, uporabljajo, priobčujejo javnosti in predelujejo, pod pogojem, da se jasno in vidno navede avtorja in naslov tega dela in da se v primeru spremembe, preoblikovanja ali uporabe tega dela v svojem delu, lahko distribuira predelava le pod licenco, ki je enaka tej.
- Avtorji lahko sklenejo dodatne ločene pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja ali med njim lahko avtorji delo objavijo na spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svojih spletnih straneh), k čemur jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela.