Notni arhiv Ženskega pevskega zbora Milko Škoberne Jesenice na Glasbeni šoli Jesenice
DOI:
https://doi.org/10.55741/knj.67.1-2.6Ključne besede:
šolske knjižnice, glasbene knjižnice, zapuščine, notne zapuščine, pevski zboriPovzetek
Namen: Namen članka je opisati, kako smo v knjižnici na Glasbeni šoli Jesenice uredili in vnesli v sistem COBISS notni arhiv Ženskega pevskega zbora Milko Škoberne Jesenice.
Metodologija/pristop: Če želimo obdelati neko zapuščino, potem moramo najprej nekaj vedeti o sami zapuščini (osebi, zboru ipd.). V našem primeru je to Ženski pevski zbor Milko Škoberne Jesenice. Zato smo se odločili, da bomo v prvem delu raziskave popisali zgodovino Ženskega pevskega zbora Milko Škoberne Jesenice. V drugem delu raziskave pa prikazali, kako smo notni arhiv Ženskega pevskega zbora Milko Škoberne vpisali v sistem COBISS.
Rezultati: Podatke o delovanju zbora smo poiskali v lokalnih glasilih, obrnili pa smo se tudi na pevke, ki so prepevale v Ženskem pevskem zboru Milko Škoberne iz Jesenic. Zbirni zapis za "Notni arhiv Ženskega pevskega zbora Milko Škoberne Jesenice" smo v sistem COBISS vnesli konec novembra 2020, zalogo pa smo mu dodali marca 2021.
Omejitve raziskave: Prvo omejitev pri raziskavi je predstavljajo dejstvo, da Ženski pevski zbor Milko Škoberne iz Jesenic ne deluje več. Drugo omejitev pa je predstavljalo dejstvo, da z obdelavo zapuščin in izdelavo zbirnih bibliografskih zapisov nismo imeli izkušenj.
Izvirnost/uporabnost raziskave: Z raziskavo smo želeli na enem mestu zbrati podatke o Ženskem pevskem zboru Milko Škoberne Jesenice in predstaviti to posebno zbirko, ki je del knjižnične zbirke na Glasbeni šoli Jesenice. Želeli pa smo tudi prikazati, kako lahko posebno zbirko vnesemo tudi v sistem COBISS.
Prenosi
Literatura
30 let Ženskega pevskega zbora Milko Škoberne. (1998) . [Jesenice: Milko Škoberne].
COMARC/B format za bibliografske podatke: priročnik za uporabnike. (cop. 2021). IZUM. https://home.izum.si/izum/e-prirocniki/1_COMARC_B/Cel_1_COMARC_B.pdf
COBISS3/Zaloga: priročnik za uporabnike. (cop. 2021). IZUM. https://home.izum.si/izum/e-prirocniki/4_COBISS3_Zaloga/Cel_4_COBISS3_Zaloga.pdf
Enciklopedija Slovenije. Š-T. (1999). Ljubljana: Mladinska knjiga.
Goropevšek, B. (1995). Domoznanstvo včeraj, danes, jutri: razvoj domoznanstva in domoznanskih zbirk v slovenskih knjižnicah. Knjižnica. 39(3), 61-79.
Hartman, A. (2010). Škobernetke so vztrajne. Gorenjski glas. http://arhiv.gorenjskiglas.si/article/20101001/C/310019979/skobernetke-so-vztrajne
Hartman, A. (2011). Škobernetke iščejo zborovodjo. Jeseniške novice, 5(9), 6.
Igor Majcen. (2021). Wikipedja. https://sl.wikipedia.org/wiki/Igor_Majcen
Komorni moški pevski zbor Davorina Jenka. (2021). Komorni moški pevski zbor Davorina Jenka. http://kud-dj.si/kmopz/index.php/o-nas/zgodovina/
Jamar, N. (2020 a). Kerštanj, Primož. (1970-). Mestna knjižnica Kranj. https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/kerstanj-primoz/
Jamar, N. (2020 b). Mesarič, Marija. (1942-). Mestna knjižnica Kranj. https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/mesaric-marija/
Osebnosti: veliki slovenski biografski leksikon. (2008). Ljubljana: Mladinska knjiga.
Posebne domoznanske zbirke: izzivi in priložnosti. (2020). Kranj: Mestna knjižnica. (Zbirka Domfest ; 6).
Prekat: priročnik za enostavno uporabo katalogizacijskih pravil. (2001). Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica.
Slovar slovenskega knjižnega jezika. (2021). ZRC SAZU, Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša. https://fran.si/iskanje?FilteredDictionaryIds=130&View=1&Query=zapu%C5%A1%C4%8Dina
Statistični vprašalnik za knjižnice: definicije statističnih spremenljivk. (2021). Narodna in univerzitetna knjižnica. https://bibsist.nuk.uni-lj.si/assets/files/definicije_2021.pdf
Zupančič-Vičar, M. (1991). Ženski pevski zbor "Milko Škoberne" z Jesenic. Jeklo in ljudje: jeseniški zbornik, (6), 315-316.
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorske pravice (c) 2023 Nina Jamar (Avtor)

To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi 4.0 mednarodno licenco.
Opomba o avtorskih pravicah
Avtorji, ki želijo, da se njihov članek objavi v reviji, se strinjajo z naslednjimi pogoji:
- Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega članka, ki bo predvidoma izšel v reviji Knjižnica v okviru Založbe Univerze v Ljubljani. Imena in priimki avtorjev bodo navedeni v prispevku v reviji. O likovno-grafični in tehnični opremi dela ter o pogojih njegovega trženja odloča založnik.
- Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da na njem ne obstajajo pravice tretjih oseb in da z njim niso kršene kakšne druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter mu povrnil škodo in stroške.
- Avtorji obdržijo materialne avtorske pravice ter založniku priznajo pravico do prve izdaje članka z licenco Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License(priznanje avtorstva in deljenje pod istimi pogoji). To pomeni, da se tako besedilo, slike, grafi in druge sestavine dela lahko prosto distribuirajo, reproducirajo, uporabljajo, priobčujejo javnosti in predelujejo, pod pogojem, da se jasno in vidno navede avtorja in naslov tega dela in da se v primeru spremembe, preoblikovanja ali uporabe tega dela v svojem delu, lahko distribuira predelava le pod licenco, ki je enaka tej.
- Avtorji lahko sklenejo dodatne ločene pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
Avtorji lahko delo objavijo na spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svojih spletnih straneh), k čemur jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela.