Pregled in predstavitev dela z uporabniki s posebnimi potrebami v Valvasorjevi knjižnici Krško
DOI:
https://doi.org/10.55741/knj.62.3.13806Ključne besede:
splošne knjižnice, uporabniki s posebnimi potrebami, Valvasorjeva knjižnica KrškoPovzetek
Izvleček
Namen: V članku je predstavljeno delo z uporabniki s posebnimi potrebami v Valvasorjevi knjižnici Krško. Raziskali smo tudi pomen takšnega načina dela za vse udeležene.
Metodologija/pristop: Z anketno metodo smo zajeli 39 uporabnikov s posebnimi potrebami, ki sodelujejo s knjižnico, in 12 zaposlenih v knjižnici, intervjuvali pa smo sedem zaposlenih v institucijah, ki sodelujejo s knjižnico ter skrbijo za osebe s posebnimi potrebami, in tri zaposlene v knjižnici. Pridobljene podatke smo analizirali in jih predstavili.
Rezultati: Rezultati raziskave kažejo na visoko stopnjo uspešnosti projekta »Živim in se veselim s knjižnico«. Uporabniki s posebnimi potrebami so po mnenju intervjuvancev, ki so zaposleni v institucijah in skrbijo za osebe s posebnimi potrebami, in po mnenju knjižničarke, ki se ukvarja z uporabniki s posebnimi potrebami v Valvasorjevi knjižnici Krško, napredovali na vseh področjih, spremenil se je njihov odnos do branja in knjig. Zadovoljstvo so izrazili vsi udeleženci. Pri zadovoljevanju potreb uporabnikov s posebnimi potrebami knjižnico omejujejo neprimeren fizični dostop do zgradbe in slabo urejeni prostori za te uporabnike. Nova knjižnica bo prinesla tudi boljše možnosti za vključevanje teh skupin uporabnikov v delovanje knjižnice.
Omejitve raziskave: Vzorec vključuje samo uporabnike s posebnimi potrebami, ki že sodelujejo s knjižnico.
Izvirnost/uporabnost raziskave: Rezultati so uporabni za Valvasorjevo knjižnico Krško, za institucije, ki so vključene v projekt, druge splošne knjižnice ter institucije, ki združujejo osebe s posebnimi potrebami in se odločajo za takšno sodelovanje.
Prenosi
Literatura
Amon, A. (2012). Valvasorjeva knjižnica Krško. V Dajem ti roko - v pomoč: zbornik ob 50-letnici delovanja Društva gluhih in naglušnih Posavja Krško: 1962–2012 (str. 51–53). Krško: Društvo gluhih in naglušnih Posavja.
Amon, A. (2013). Živim in se veselim s knjižnico: projekt sodelovanja z uporabniki s posebnimi potrebami. V Tudi mi beremo: različni bralci z različnimi potrebami: zbornik Bralnega društva Slovenije ob 10. strokovnem posvetovanju v Ljubljani. Del 2 (str. 20–26). Ljubljana: Zavod Republike Slovenije za šolstvo.
Amon, A. in Medic, M. (2000). Uporabniki s posebnimi potrebami v splošnih knjižnicah Dolenjske in Posavja. Diplomsko delo. Ljubljana: Filozofska fakulteta.
IFLA/UNESCO public library manifesto 1994. (2016). Haag: IFLA. Pridobljeno 6. 7. 2017 s spletne strani: http://www.ifla.org/publications/iflaunesco-public-library-manifesto-1994
Library services to people with special needs section. (2015). Haag: IFLA. Pridobljeno 25. 11. 2016 s spletne strani: http://www.ifla.org/lsn
Retelj, R. (2018, 10. maj). V tem šolskem letu 38 prejemnikov bralne značke Peter Klepec. Posavski obzornik. Pridobljeno 27. 6. 2018 s spletne strani: http://www.posavskiobzornik.si/panorama/v-tem-solskem-letu-38-prejemnikov-bralne-znacke-peter-klepec
Starman, A. B., Južnič, P. in Žagar, D. (2011). Pomen izobraževanja in usposabljanja bibliotekarjev za delo z uporabniki s posebnimi potrebami. Knjižnica, 55(2–3), 63–86.
Šalamon, A. (2017). Pregled dela z uporabniki s posebnimi potrebami v Valvasorjevi knjižnici Krško in odzivnost skozi leta. Magistrsko delo. Ljubljana: Filozofska fakulteta.
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Opomba o avtorskih pravicah
Avtorji, ki želijo, da se njihov članek objavi v reviji, se strinjajo z naslednjimi pogoji:
- Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega članka, ki bo predvidoma izšel v reviji Knjižnica v okviru Založbe Univerze v Ljubljani. Imena in priimki avtorjev bodo navedeni v prispevku v reviji. O likovno-grafični in tehnični opremi dela ter o pogojih njegovega trženja odloča založnik.
- Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da na njem ne obstajajo pravice tretjih oseb in da z njim niso kršene kakšne druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter mu povrnil škodo in stroške.
- Avtorji obdržijo materialne avtorske pravice ter založniku priznajo pravico do prve izdaje članka z licenco Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License(priznanje avtorstva in deljenje pod istimi pogoji). To pomeni, da se tako besedilo, slike, grafi in druge sestavine dela lahko prosto distribuirajo, reproducirajo, uporabljajo, priobčujejo javnosti in predelujejo, pod pogojem, da se jasno in vidno navede avtorja in naslov tega dela in da se v primeru spremembe, preoblikovanja ali uporabe tega dela v svojem delu, lahko distribuira predelava le pod licenco, ki je enaka tej.
- Avtorji lahko sklenejo dodatne ločene pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
Avtorji lahko delo objavijo na spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svojih spletnih straneh), k čemur jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela.