UVOD V IZGRADNJO KNJIŽNIČNIH ZBIRK
DOI:
https://doi.org/10.55741/knj.51.1.14180Ključne besede:
knjižnične zbirke, izgradnja, upravljanje, nabavaPovzetek
IZVLEČEKProces izgradnje knjižničnih zbirk zaradi neprestanih sprememb družbenega okolja, v katerem delujejo knjižnice, zahteva dobro poznavanje specifičnih bibliotekarskih znanj in razumevanja poslanstva knjižnice ter hitro odzivanje na spremembe na knjižnem trgu in na potrebe uporabnikov. Avtorica sistematično predstavlja izrazoslovje in temeljna znanja, ki so potrebna za uspešen razvoj knjižničnih zbirk: poznavanje trga publikacij in informacij z njegovimi zakonitostmi ter postopkov upravljanja knjižničnih zbirk. Podaja osnovne informacije o načinih financiranja nabave gradiva, o načinih pridobivanja gradiva ter o delovnih postopkih, ki so povezani s pridobivanjem gradiva in upravljanjem knjižničnih zbirk: izborom gradiva, preverjanjem bibliografskih podatkov, preverjanjem gradiva v fondu, koordinacijo naročil, izborom dobaviteljev, naročilom gradiva, spremljanjem realizacije naročil, reklamiranjem, evidenco dotoka, usmerjanjem in inventarizacijo gradiva, izločanjem in odpisovanjem knjižničnega gradiva ter preverJanjem kompletnosti in ustreznosti knjižničnih zbirk.
Prenosi
Literatura
Standardi za splošne knjižnice. Ljubljana : Nacionalni svet za knjižnično dejavnost, 2005.
Češnovar, Nada, et al. Priročnik za izločanje in odpis knjižničnega gradiva. Ljubljana, 2001.
Navodilo za izločanje in odpis knjižničnega gradiva. Ljubljana : NUK, 2003. Pridobljeno 10.11. 2006 s spletne strani http://www.nuk.uni-lj.si/kis/navodilo_za_izlocanje.html
Zakon o obveznem izvodu publikacij. Uradni list Republike Slovenije, št.69/2006, str.7230.
Poličnik, Tereza. Pridobivanje gradiva in inventarizacija. Ljubljana : Narodna in univerzitetna knjižnica, 1994
COMARC/H format : format za podatke o stanju zaloge : priročnik za uporabnike. Maribor : IZUM, 1993-2006.
COBISS3/NABAVA V2.0 : priročnik za uporabnike. Maribor : Institut informacijskih znanosti, IZUM, 2001.
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Opomba o avtorskih pravicah
Avtorji, ki želijo, da se njihov članek objavi v reviji, se strinjajo z naslednjimi pogoji:
- Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega članka, ki bo predvidoma izšel v reviji Knjižnica v okviru Založbe Univerze v Ljubljani. Imena in priimki avtorjev bodo navedeni v prispevku v reviji. O likovno-grafični in tehnični opremi dela ter o pogojih njegovega trženja odloča založnik.
- Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da na njem ne obstajajo pravice tretjih oseb in da z njim niso kršene kakšne druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter mu povrnil škodo in stroške.
- Avtorji obdržijo materialne avtorske pravice ter založniku priznajo pravico do prve izdaje članka z licenco Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License(priznanje avtorstva in deljenje pod istimi pogoji). To pomeni, da se tako besedilo, slike, grafi in druge sestavine dela lahko prosto distribuirajo, reproducirajo, uporabljajo, priobčujejo javnosti in predelujejo, pod pogojem, da se jasno in vidno navede avtorja in naslov tega dela in da se v primeru spremembe, preoblikovanja ali uporabe tega dela v svojem delu, lahko distribuira predelava le pod licenco, ki je enaka tej.
- Avtorji lahko sklenejo dodatne ločene pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
Avtorji lahko delo objavijo na spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svojih spletnih straneh), k čemur jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela.