Kolokacije in zgledi rabe: leksikalno-semantični pristop k terminologiji
DOI:
https://doi.org/10.4312/slo2.0.2014.1.41-61Ključne besede:
korpus strokovnih besedil, terminološka podatkovna zbirka, Sketch Engine, GDEX, anketa med uporabnikiPovzetek
Prispevek prikazuje pripravo spletno dostopne terminološke podatkovne zbirke, v kateri so v obliki kolokacij in primerov rabe vključeni tudi podatki o leksikalno-semantičnem okolju terminov. Kolokacije in primere rabe smo pridobili iz korpusa strokovnih besedil s pomočjo aplikacije Besedne skice in funkcije GDEX v orodju Sketch Engine. Vsak geselski članek je povezan z dvema korpusoma: korpusom besedil odnosov z javnostmi KoRP in referenčnim korpusom slovenščine Gigafida. Prikazani so tudi nekateri preliminarni rezultati anketne raziskave, izvedene med ciljnimi uporabniki terminološke podatkovne zbirke, ki kažejo, da so podatki o značilnem besedilnem okolju terminov zelo uporabni za celostno razumevanje njihovih pomenov in njihovo ustrezno rabo v besedilu.Prenosi
Literatura
Prenosi
Objavljeno
Kako citirati
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorske pravice (c) 2014 Nataša Logar, Polona Gantar, Iztok Kosem

To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi 4.0 mednarodno licenco.
Prispevki v reviji Slovenščina 2.0 so dostopni po licenci Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Tudi pri objavi prispevkov v reviji Slovenščina 2.0 velja licenca Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0). Po tej licenci avtorji obdržijo avtorske pravice, hkrati pa uporabnikom dovolijo reproduciranje, distribuiranje, dajanje v najem, javno priobčitev in predelavo avtorskega dela (tudi za komercialno uporabo in predelavo), če navedejo avtorja ter citirajo delo in ga širijo naprej pod istimi pogoji. Dovoljenje niti s strani avtorja niti s strani izdajatelja revije za vse to torej ni potrebno. Predelavo in nadgradnjo dela sme uporabnik distribuirati, dati v najem ali priobčiti javnosti le pod pogoji te iste licence, novejše različice te licence z istimi elementi, kot jih vsebuje ta licenca, ali z drugo nacionalno licenco Creative Commons, ki vsebuje iste elemente licence kot ta licenca.
Pri reviji Slovenščina 2.0 med avtorji in izdajateljem niso sklenjene nobene dodatne pogodbe ali dogovori, avtorji torej avtorske pravice in pravice nadaljnjega širjenja obdržijo brez omejitev.
Pri reviji Slovenščina 2.0 avtorjem dovoljujemo in jih spodbujamo, da svoje besedilo, ki je bilo objavljeno v reviji Slovenščina 2.0, objavijo še kje drugje na spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih, na osebnih spletnih straneh), vendar s pripisom, v katerem je razvidno, da je naša revija besedilo objavila prva.